Portal aukcyjny z najtańszymi walutami

Określanie internetowych kantorów wymiany walut mianem portali aukcyjnych z walutami to swoista hiperbola, która jednak całkiem dobrze oddaje charakter tych serwisów. Jest to ważne, ponieważ właśnie dzięki takim w pewnym sensie aukcyjnym mechanizmom internetowy kantor wymiany walut GieldaWalut.com i inne kantory w sieci są w stanie zaoferować naprawdę znakomite warunki dla wszystkich swoich klientów.

Dlaczego klasyczne kantory są takie drogie?

Wymiana walut online jest taka popularna, ponieważ pozwala na zdecydowane zmniejszenie kosztów transakcji w porównaniu do klasycznych kantorów, a nie da się ukryć, że klasyczne kantory, ale też banki, nie należą do tanich sposobów wymiany pieniędzy. Jest to w dużej mierze zrozumiałe, ponieważ banki i kantory biorą na siebie ryzyko.

Wartość walut w stosunku do siebie nawzajem zmienia się nieustannie, przez co zakupienie jakiejkolwiek waluty i przetrzymywanie jej chociażby jeden dzień oznacza, że kantory i banki biorą na siebie ryzyko zmiany kursów. Mogą też oczywiście zarobić, ale wystarczy raz stracić porządnie, by zbankrutować. A pomijane już są tutaj koszty organizacyjne i techniczne. Nie zmienia to naturalnie w niczym faktu, że klient nie chce płacić za koszty banków i kantorów.

Złoty środek

Kantory internetowe to swoiste aukcje, ponieważ pozwalają one skorzystać z giełdy walutowej, gdzie kurs walut online jest korzystniejszy. Giełda jest nieustannie działającym mechanizmem wyceny, czyli swoistą nieprzerwaną aukcją. Jedna strona szuka możliwie najtańszych ofert, a druga strona chce sprzedać możliwie jak najdrożej. Nie ma tu pośrednika, który chce kupić tylko po to, by zaraz potem odsprzedać. Obie strony dostają to, czego potrzebują.

Wszystkie oferty są prezentowane na rynku w tym samym czasie, co oznacza, że każdy uczestnik rynku w danej chwili widzi wszystkie najlepsze oferty. Te oferty tworzą kurs waluty online, ponieważ tylko na takich warunkach odbywają się transakcje. Jeśli za taką cenę nikt już nie sprzedaje, a są kupujący, którzy potrzebują waluty, cena trochę rośnie i znowu zawierane są transakcje. Jeśli brakuje kupujących za daną cenę, kurs trochę spada i znowu dochodzi do transakcji.

Nie da się działać bez żadnych kosztów, ale mechanizm aukcyjny obecny na giełdach jest naprawdę prosty i jego obsłużenie generuje minimalne koszty. Dlatego właśnie serwisy internetowe oferują tak niskie spready. Pokrywają one tylko koszty działalności, a sam kantor z sieci nie ponosi tutaj absolutnie żadnego ryzyka kursowego.