Laserowe cuda dla naszych oczu

Lasery w okulistyce są używane już od bardzo dawna. Jeszcze kilka lat temu tylko najlepsze Centrum Okulistyczne miało do dyspozycji taki sprzęt, ponieważ był bardzo drogi. Dzisiaj już niemal każdy zorganizowany w jakąś klinikę okulista Warszawa może nam zrobić szybki LASIK lub podobny zabieg korekcyjny. Okazuje się jednak, że lasery medyczne wykorzystywane w okulistyce potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Jaskra rozgromiona

Plastyka gałki ocznej za pomocą lasera była wielką rewolucją nie tylko dlatego, że przycięcie rogówki na miarę pozwoliło nam zrezygnować z okularów. Okazało się, że laserem można wykonywać poważne operacje. Szczególnie ważne stało się to dla pacjentów chorujących na jaskrę. Jaskra to choroba, w wyniku której blokowany jest płyn w gałce ocznej, rośnie jego ciśnienie i uszkadzany jest nerw wzrokowy. Jest to bolesne i prowadzi do ślepoty. Jaskra leczenie to obowiązek każdego, kto chce prawidłowo widzieć. Za pomocą lasera można dokonać korekcji struktur anatomicznych odpowiedzialnych za odprowadzania płynu z oka, co w przypadku około 90% pacjentów oznacza wyleczenie, chociaż niestety nie zawsze bez powikłań i nawrotów. Nie to jest jednak największym osiągnięciem laserów medycznych.

Regeneracja nerwów

Jaskra to niebezpieczna choroba, ale znacznie gorsze są choroby zwyrodnieniowe oraz odklejanie się siatkówki, które prowadzą do niszczenia nerwów i w efekcie do utraty wzroku. Wszystkie zniszczenia nerwów są nieodwracalne. Były nieodwracalne, ponieważ nowoczesne lasery okulistyczne wykorzystywane początkowo do rewitalizacji zmienionych chorobowo komórek nerwowych, ale jeszcze nie zniszczonych, zaczęły nagle działać cuda. Okazało się bowiem, że po ich zastosowaniu nerw wzrokowy zaczął się rozrastać także tam, gdzie już go nie było. Stanowiło to wielki szok dla całego świata medycznego i trwają obecnie bardzo intensywne badania na ten temat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz