Konta wielowalutowe i inne opcje

Polski rynek bankowy jest naprawdę bardzo rozwinięty, a do tego cechuje go taki poziom zaawansowania technologicznego, że niewiele rynków jest w stanie go wyprzedzić, a nawet chociażby się z nim zrównać. Nie jest to oczywiście jakiś wielki powód do dumy, ale na pewno jest to powód do zadowolenia, ponieważ możemy korzystać z solidnych i stosunkowo tanich usług bankowych. Jest też wiele innowacji, jak na przykład konta wielowalutowe.

Wiele walut do tej pory

Kiedy chcieliśmy korzystać z wielu walut równocześnie, jeszcze do niedawna zmuszeni byliśmy do posiadania kilku rachunków – każdy z nich miał swoją walutę. Zazwyczaj nie było możliwości wydania kart płatniczych do kont walutowych, a nawet jeśli mogliśmy z nich korzystać na takich samych zasadach, jak w przypadku kont w złotówkach, było to wyraźnie droższe od typowych operacji w walucie polskiej.

Można było oczywiście wykorzystywać internetowy kantor wymiany walut, taki jak na przykład amronet.pl. Taka instytucja pozwalała nam wymieniać pieniądze w oparciu o kurs walut online, dzięki czemu waluty online były dla nas zdecydowanie tańsze i przynajmniej nie musieliśmy się martwić o spready walutowe naliczane przez banki. Cały czas mimo wszystko była to opcja zastępcza, swoista proteza wygodniejszych rozwiązań.

Wszystkie waluty w jednym miejscu

Obecnie banki oferują nam konta połączone, które my, jako klienci, widzimy niczym jedno konto. Resztą zajmuje się bank. Jak to działa? W sposób bardzo prosty, ponieważ wszystkie nasze rachunki posiadają jeden front – konto w złotówkach. Z tego konta praktycznie wykonujemy wszystkie operacje, chociaż technicznie są to operacje z różnych rachunków. Kiedy na przykład płacimy kartą w obcej walucie, pieniądze pobierane są z konta walutowego, a nie złotówkowego, dok którego została wydana karta.

Konta walutowe trzeba oczywiście najpierw zasilić, by taka operacja miała jakikolwiek sens i w tym miejscu cały czas pozostaje wielkie pole do popisu dla kantorów online. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że jeśli posiadamy różne waluty i często dokonujemy transakcji w pieniądzu innym niż polski, takie rozwiązanie jest na pewno opcją po prostu fenomenalną. Tym bardziej, ze większość banków dających nam taką możliwość nie pobiera za nią dodatkowych opłat. W ten sposób możemy oszczędzać i nie musimy porównywać, czy koszty rozwiązania na pewno się zwrócą. Kosztów po prostu nie ma.