Czym właściwie jest spread?

Spread to pojęcie, które zawsze pojawia się przy dyskusjach o walutach. Na wysokie spready w bankach narzekają osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich, a Gieldawalut.com, internetowy kantor wymiany walut, chwali się tym, że jego spready są wyjątkowo niskie. Czym właściwie jest spread i dlaczego powinniśmy się zainteresować jego wielkością?

Kto musi poznać spread?

Zacząć trzeba od tego, że spread nie jest zwykłemu Kowalskiemu potrzebny do niczego tak długo, jak nie zaczyna on robić czegokolwiek z walutami obcymi. W dzisiejszych czasach świat zamienia się powoli w globalną wioskę, przez co za niedługo wszyscy będziemy musieli już sobie radzić z różnymi walutami. Nie powinno to być specjalnie trudne, ale konieczne jest poznanie podstawowych terminów, takich właśnie jak spread.

Spread jest istotny dla wszystkich osób spłacających kredyty w obcych walutach, wyjeżdżających za granicę lub pracujących w innym kraju, jak również dla osób, które tylko od czasu do czasu robią zakupy w zagranicznych sklepach i płacą za nie w obcej walucie. Wszystkie te osoby powinny mieć przynajmniej podstawową orientację odnośnie tego, czym właściwie jest spread i w jaki sposób sobie z nim radzić, by nie stracić.

Wpływ spreadu na nasze transakcje

Jeśli wymienia się waluty online wykorzystując internetowy kantor wymiany walut taki jak Gieldawalut.com, w zasadzie spread nie ma większego znaczenia, ponieważ kursy walut online dostępne na tym portalu są obarczone minimalnym spreadem. W praktyce się go niemal nie zauważa. Spread jest bowiem różnicą pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty, a ta na portalach internetowych o charakterze kantorów jest minimalna. Spread płacony operatorowi organizującemu transakcję jest zazwyczaj wyraźnie niższy niż 1% całej transakcji, więc nie trzeba się nim przejmować.

Inaczej wygląda kwestia u tradycyjnych firm zajmujących się wymianą walut, na przykład w bankach. Tam różnica między kursem zakupu i sprzedaży wynosi zwykle od kilku do nawet kilkudziesięciu groszy na podstawowej jednostce obcej waluty. W zależności od tego, jaka to jest waluta, oznacza to spread wynoszący od kilku do kilkunastu procent, co jest już wartością bardzo dużą. Jeśli ktoś nie korzysta z internetowych usług do jakich zalicza się również wymiana walut, czyli z transakcji prowadzonych niemal za darmo, powinien bardzo mocno przyglądać się kosztom transakcji i wybierać te opcje, gdzie koszty wymiany walut są najniższe.