Nestle – Kompas żywieniowy

Nestle_logo_horyzont_GFGL-1290764440

KOMPAS ŻYWIENIOWY® Nestlé, to unikalny system przekazywania informacji o produkcie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób możesz zaplanować co zjeść, by mieć dobre samopoczucie i dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Istotne elementy KOMPASU ŻYWIENIOWEGO® Nestlé:
– Tabela wartości odżywczej
– Warto wiedzieć
– Warto zapamiętać
– Warto porozmawiać

Opracowany przez ekspertów KOMPAS ŻYWIENIOWY® Nestlé pozwala poznać wartość odżywczą wybranego produktu, tj. jego wartość energetyczną oraz zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów w danym produkcie. Wartości te przeliczone są na 100g lub 100ml oraz 1 porcję produktu. Na opakowaniach mogą dodatkowo znajdować się informacje o zawartości m.in. błonnika, sodu, cukrów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.

n-warto wiedziec-1288870110

Oprócz tabeli wartości odżywczych KOMPAS ŻYWIENIOWY® Nestlé posiada jeszcze
3 pola: „Warto wiedzieć”, „Warto zapamiętać”
oraz „Warto porozmawiać”.

Pole „Warto wiedzieć” zawiera informacje żywieniowe dotyczące danego produktu Nestlé. Mogą to być wiadomości na temat składników odżywczych zawartych w produkcie, jak również jego wpływu na zdrowie. W polu „Warto zapamiętać” znajdziesz informacje i porady dotyczące żywienia i zdrowego stylu życia oraz sposobu komponowania zbilansowanej diety z wykorzystaniem danego produktu Nestlé.
Ramka „Warto porozmawiać” natomiast zawiera dane kontaktowe do Serwisu Konsumenta Nestlé. Pod numerami telefonów (0 801 166 122, 0 800 174 902, 0 800 161 666) oraz na stronie internetowej www.nestle.pl eksperci z  Serwisu Konsumenta Nestlé odpowiedzą na wszystkie pytania żywieniowe, nie tylko odnośnie ulubionych produktów Twojej rodziny.

 

Oznaczenie GDA

Każdego dnia organizm potrzebuje określonej ilości energii oraz składników odżywczych dostarczanych wraz ze spożywanymi posiłkami. Znajdujący się na opakowaniach produktów KOMPAS ŻYWIENIOWY® Nestlé zawiera m.in. oznakowanie GDA (Guideline Daily Amount – Wskazane Dziennie Spożycie). Dzięki wskaźnikowi GDA dowiesz się ile kalorii zawiera dany produkt i jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze pokrywa jedna porcja produktu. Wszystkie dane o Wskazanym Dziennym Spożyciu umieszczone na opakowaniach produktów Nestlé zostały wyliczone w oparciu o naukowe zalecenia dla zdrowej, dorosłej osoby o prawidłowej wadze i umiarkowanym poziomie aktywności fizycznej. W tabeli wartości odżywczych znajdują się ponadto procentowe wartości GDA dla poszczególnych składników odżywczych.
Oznakowanie GDA zostało opracowane przez Europejską Federację Producentów Żywności przy współudziale największych firm spożywczych w Europie, w tym Nestlé. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Polskiej Federacji Producentów Żywności www.pfpz.pl

To powinien wiedzieć każdy konsument

Informacje, które producent zamieszcza na etykiecie nie są przypadkowe, tylko ściśle regulowane prawnie (Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych) To, czego nie może zabraknąć na etykiecie każdego produktu to m.in.:

– nazwa produktu, która określa rodzaj tego produktu, a nie samą nazwę handlową, np. PRINCESSA (nazwa handlowa produktu), delikatny wafel w białej czekoladzie przekładany kremem kokosowym (nazwa produktu);
– lista składników;
– data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia;
– zawartość netto lub liczba sztuk;
– numer partii produkcyjnej;
– warunki przechowywania produktu.

Producent, którego produkt jest w sprzedaży na rynku bez powyższych informacji, zobowiązany jest do zmiany etykiety tak, aby dostarczała ona wszystkich niezbędnych dla konsumenta informacji (nie wprowadzała tym samym konsumenta w błąd).