Ile trwa wymiana walut?

Tradycyjna wymiana walut to nieprzyjemny, drogi i czasochłonny obowiązek związany z faktem, iż każda gospodarka korzysta z własnej waluty. Procesy integracyjne nie tylko eliminują niektóre z walut, ale nawet poza obszarami stosowania jednej waluty uruchamiają mechanizmy ułatwiające transfery walutowe. Przykładowo został stworzony mechanizm transferów w euro SEPA. Tym niemniej, cały czas trzeba jeszcze wymieniać pieniądze i warto jest to robić w sposób, który będzie wymagał najmniej wysiłku, a co najważniejsze będzie następował w krótkim czasie.

Automatyczne przeliczanie walut w bankach

Zdecydowanie najprostszą i najszybszą metodą wymiany walut jest zlecenie takiej usługi do banku. Przelew w euro wykonywany z konta złotówkowego, zostanie przeliczony na odpowiednią walutę w czasie jego realizacji. To dotyczy wszystkich przelewów, które są przeprowadzane w innej walucie, niż prowadzone jest konto w danym banku.

Warto wiedzieć, że operacja automatycznego przeliczenia następuje także w przypadku wypłaty pieniędzy w bankomacie lub przy płatności kartą, jeśli wybierana kwota pieniędzy jest w innej walucie niż waluta naszego rachunku. Usługa jest natychmiastowa, ale jej koszt bywa bardzo wysoki, ponieważ wiąże się z wysokimi spreadami, jakie obowiązują w poszczególnych bankach. Dodatkowo do operacji gotówkowych doliczana jest również prowizja.

Kantor stacjonarny

Wizyta w kantorze stacjonarnym jest zazwyczaj trochę tańsza od operacji oferowanej przez bank. Czasami można nawet zaoszczędzić od 25 do 50%, mimo to konieczna jest osobista wizyta w kantorze. Należy pobrać gotówkę y banku, stawić się z nią w kantorze i wziąć fizycznie pieniądze w innej walucie. Cena nie zawsze jest satysfakcjonująca, a dodatkowo pojawia się czynnik ryzyka, polegający na przewożeniu dużych ilości gotówki. Kolejnym utrudnieniem jest czas, ponieważ konieczne jest osobiste pobranie gotówki z banku, udanie się z nią do wybranego kantoru stacjonarnego w celu wymiany waluty, oraz ponowna wpłata na rachunek bankowy, jeżeli nie chcemy mieć przy sobie tak dużej gotówki.

Kantor online

Zupełnie inaczej procedura wygląda w kantorze online, jakim jest na przykład Pluskantor.pl. W serwisie internetowym odbywa się wymiana walut online na dokładnie takich samych zasadach, jak wykonujemy zakupy w Internecie czy wysyłamy zwykły przelew. Każda transakcja jest natychmiastowa, co oznacza że odbywa się po kursie, jaki był aktualny z chwili naciśnięcia w przeglądarce internetowej przycisku potwierdzającego chęć wymiany pieniędzy.

Serwis Pluskantor.pl pod względem czasu wykonania transakcji, ograniczany jest tylko przez czas potrzebny na wykonanie przelewów. Coraz częściej są to przelewy wewnętrzne dla banku, ponieważ tego typu serwisy posiadają rachunki w większości banków w kraju. Wymiana waluty online następuje szybko, bezpiecznie i tanio, a klient otrzymuje swoje pieniądze we wskazanej walucie w krótkim odstępie czasowym i na wskazane wcześniej konto. Jeśli transakcja w kantorze online wykonana jest w godzinach pracy banku, w których posiadamy konto bankowe, pieniądze mogą dotrzeć w zaledwie kilka minut.